SQL Server 2017-es verziótól megváltozik a Servicing Model. Ezt Pedro Lopes írta az SQL Server Release Services blogon. De mit is jelent ez?
SQL 2016 és korábbi verziók
Alapvetően 5 év a Mainstream support, amikor is mindenféle frissítések jönnek:
- RTM: ez ugyan nem frisstíés, ez az alap verzió a kiadás után
- CU: Cummulative update, ez az RTM vagy egy SP után egy közbenső release. A Microsoft álláspontja, hogy az SQL Server 2014+ verziókhoz kiadott CU-k már olyan teszteken esnek át, hogy nyugodtan fel lehet rakni ezeket (na persze :))
- Hotfix/QFE: ezek olyan, általában biztonsági javítások, amelyek telepítése egy-egy komolyabb, sűrgősen megoldandó problémát hivatottak javítani (pl: SSL)
- SP: Service Pack, egy adott verzió esetén ez egy major release, ami akár nagyon komoly változásokat is okozhat a termékben, mint pl. az SQL Server 2016 SP1, amelynél a teljes fejlesztői eszközkészlet az Express verziótól, az Enterprise verzióig elérhető. Igen, akár a particionálás vagy az in-memory is :)
Ezeket már itt is leírtam egyébként.
Ez a model a következő módon néz ki:
- 0-5 évig Mainstream Support: itt a funkcionális és biztonsági frissítések CU-ban, illetve az utóbbi még GDR-ban kerül kiadásra.
- 6-10 évig Extended Support: itt már csak biztonsági frissítések vannak, illetve a kritikus hibák javítása történik meg. Elvileg új funkció már nem kerülhet be.
- 11. évtől Premium Support van csak, ami külön fizetős szolgáltatás. Azért ennyi idő alatt annyit változik a technológia, hogy már bőven megérett egy upgrade.
Figyelmeztetés: minden frissítés esetén, éles környezetre való telepítés előtt, egy átfogó tesztelés kell megelőzzön. Ezzel csökkenthető egy esetleges probléma felmerülésének kockázata! nagyjából.
SQL Server 2017 és újabb verziók
Eddigiekben 2 havonta jelentek meg kb. a CU-k. Innentől kezdve ez az első 12 hónapban havi szinten, majd a következő 4 évben negyedévente jelennek meg a Mainstream Support időszak alatt. Van pár kollégám, akik azt mondogatták és mondják is, hogy majd az SP1-nél kezdenek el foglalkozni egy-egy termékkel. Hát itt, akkor legyen ez a 12. CU :) De komolyra fordítva, azért vannak ennek előnyei is. Hamarabb tud egy-egy új funkció kijönni, illetve gyorsabban "foltozható" egy-egy biztonsági hiba is. Arról nem is beszélve, hogy ezzel kicsit könnyebb lehet a helyzet bizonyos esetekben, pl.: nem kell egy komplett upgrade egy új funkció miatt, ami lássuk be nem kockázatmentes. Volt pár érdekes upgrade/migrációm, emlékszem egyre, amikor reggel fél hétkor vakartam a jeget a kocsiról, mert addigra végeztünk a tervezett éjfél helyett :)
Szóval, innentől kezdve az RTM mindig az alap, arra megy fel az összes CU, azaz nincs innentől olyan hogy SPx CUy, csak RTM + CUy lesz.
Más: van egy új funkció az SQL Server 2017-ben, ami a clr strict security (erről még majd írni fogok). Ez már nem csak a 2017-es verzióban van benne, hanem az SQL Server 2014-es verzióra is kikerült egy CU-val!!! (egész pontosan SP2 CU6) Sőt, nem csak erre, de nekem itt okozott egy kis problémát :), ellenben a tesztek alatt kiderült és megléptük, amit kellett ahhoz, hogy felmenjen ez a frissítés.
Valaki elolvassa még rajtam kívül a teljes release notes-ot minden CU-hoz vagy csak én vagyok ennyire alapos/elvetemült :) ?